Mid-Ulster Shield

Mid-Ulster Shield 2017/18

4th Round

Saturday 16th December 2017

K.O. – 1.30m

Hillsborough Boys 0 v 2 Red Star

Armagh City Res. 0 v 1 Portadown Res.

Rectory Rangers 1 v 2 Coalisland Athletic

Killymoon Rangers 0 v 3 Bessbrook Utd

Hill Street 5 v 1 Caledon Rovers

Saturday 6th January 2018

K.O.  1.30pm

Ambassadors v Milburn Utd

Villa Rovers v Loughgall Res.

Saturday 13th January 2018

Valley Rangers Res. v United LT


3rd Round

Saturday 11th November 2017

K.O.  1.30pm

Red Star 3 v 2 Ballyholland (aet)
United LT 4 v 0 Dromore Amateurs Res.
Coalisland Athletic 6 v 1 Tandragee Rvs. Res.
Milburn Utd 3 v 2 Lurgan Celtic Res.
Windmill Stars 1 v 3 Caledon Rovers
St. Mary’s YC Res. 1 v 3 Portadown Res.
Hill St. 10 v 0 Lurgan BBOB
Valley Rangers Res. 3 v 1 Cookstown Olympic
Villa Rovers 5 v 0 Gilford Crusaders
Armagh City Res. 4 v 2 Newry Celtic
Rectory Rangers 2 v 1 Cleary Celtic
Armagh Celtic 0 v 3 Loughgall Res.
Hillsborough Boys 5 v 2 AFC Craigavon Res.
Ambassadors 8 v 4 Cookstown Youth Res.
Killymoon Rangers 4 v 0 Ashgrove Rovers
Armagh Blues 2 v 4 Bessbrook Utd

 


2nd Round

Saturday 21st October 2017

K.O.  2.00pm

Milburn Utd 2 v 0 Glenavy

Banbridge YCOB 0 V 2 Armagh Celtic

Rectory Rangers 3 v 2 Moneyslane Res.

Seapatrick Res. 0 v 1 Gilford Crusaders

Newry Celtic 1(5 v4)1 Lurgan Town Res.

Red Star 15 v 2 Aghalee Village

Coagh Utd Res. 3 v 5 St. Mary’s YC

Damolly Utd 2 v 4 Killymoon Rangers

Rockview Utd 0 v 1 Cookstown Olympic

Mourne Athletic 0 v 11 Armagh Blues

Caledon Rovers 3 v 0 Ballybot Utd

Ambassadors 2 v 0 Newry Grasshoppers

Ashgrove Rovers 2 v 1 Cookstown R.B.L. Res.

Derryhirk Utd 3 v 5 Ballyholland

Hillsborough Boys 2 v 0 Newry City AFC Wanderers

Windmill Stars Res. 1 v 0 Hanover Res.

Bessbrook Utd 2 v 1 Ballyoran

Rathfriland Rgs Res. 1 v 8 Coalisland Athletic

Bourneview Mill Res. 0 v 2 Armagh City Res.

Craigavon City Res. 0 v 6 Lurgan BBOB

Union Lusa 1 v 6 Villa Rovers

AFC Silverwood Res. 6 v 2 Finn Harps

Portadown Res. 9 v 1 Cartwheel

Sandy Hill 0 v 2 Loughgall Res.

Hill Street 10 v 2 Kilkeel Athletic

Valley Rgs Res. 2 v 1 West End Hibs

United LT 1(4v3)1  White City

Oxford Sunnyside Res. 0 v 1 Lurgan Celtic Res.

Dromore Amateur Res. 3(5v4)3 Markethill Swifts Res.

Cleary Celtic 4 v 2 Lurgan Utd

Cookstown Youth Res. 3 v 1 Dungannon Tigers Res.

Keady Celtic 4 v 5 Tandragee Rovers Res.

 

1st round – Saturday 23rd September 2017 – 2.00pm k.o.

  1. Parkview Utd v Rectory Rangers
  2.                        Coagh Utd Res v Dollingstown Res
  3.                        Bessbrook Utd v Killeavy Utd
  4. Portadown BBOB v Cookstown Olympic
  5.              Derrybeg v AFC Silverwood Res
  6. Sandy Hill v Newmills
  7. Ambassadors v Banbridge Rgs Res
  8.                            Rossowen v Tandragee Rvs Res
  9. Finn Harps v Scarva Rangers
  10. Crieve Rovers v Craigavon City Res
  11. Annagh Utd Strollers v Ashgrove Rovers
  12. Donacloney v Portadown Res
  13. Banbridge Town AFC v Caledon Rovers
  14. Oxford Sunnyside Res v Greenfield Park

50 Byes

 

2nd round – Saturday 21st October 2017


 Round 1  –  Saturday 24th September 2016

Seapatrick Res.  1 v 4  Donacloney

Armagh Celtic    1 v 5  Lurgan BBOB

Tandragee Rovers Res. 1 v 3 Haldane Fisher AFC

Cookstown Youth   2 v 1   Newry Celtic (aet)

Killeavy Utd    W/O   v  Newry Grasshoppers

Armagh Rovers    15 v 0  Hillsborough Boys

Union Lusa             1 v 5  Coagh Utd Res.

Damolly Utd          0 v 5 Ballybot Utd

Newry City AFC Res. 1 v 2 Annagh Utd Res.

Rectory Rangers     3 v 1  Villa Rovers

Saturday 1st October 2016

Rostrevor Rovers     v 1  Keady Celtic

Lurgan Utd            0 v 7  Cookstown Olympic

Saturday 8th October 2016

Lurgan Celtic Res. 4 v 3  Cartwheel United

Round 2

Saturday 22nd October 2016

Lurgan BBOB        2 v 1  Scarva Rangers

Cookstown Olympic 5v4  West End Hibs

Parkview Utd         0 v 1  Derryhirk Utd (AET)

Dromore Ats. Res v  Killeavy Utd W/O

Cookstown Youth 6 v 1 Rockview Utd

Banbridge Rgrs Res 6 v 2 AFC Silverwood Res

Gilford Crusaders 0 v 2  Armagh Rovers

Caledon Rovers  2 v 1 Rathfriland Rgrs Res

Hanover Res      0 v 2 Finn Harps

Markethill Swfts Res 3 v 0 Derrybeg

Coagh Utd Res  8 v 3 Haldane Fisher AFC

Millburn Utd 1 v 3  Cleary Celtic

Ambassadors  4 v 1 Dollingstown Res

Banbridge YCOB 1 v 4  Windmill Stars Res

Lurgan Celtic Res  1 v 0 Crieve Rovers

Annagh Utd Res  3 v 1 Kilkeel Athletic

Killowen Celtic    1 v 2 Ballybot Utd

Rostrevor Rovers  2 v 1 Glenavy

D’gannon Rovers Res 1 v 7 Armagh Blues

Hill Street          4 v 0 Warrenpoint Town Res

Rectory Rangers W/O  v  Armagh City Res

Moira Albion   0 v 10 Cookstown RBL

Bessbrook Utd  4 v 0 Lurgan Town Res

Portadown BBOB 7 v 1 Ashgrove Rovers

Banbridge Town AFC 3 v 8 Sandyhill

Aghalee Village 6 v 5 United LT

Ballyoran  6 v 1 Red Star

Donacloney  1 v 6 Barcroft AFC

Coalisland Athletic 3 v 2 Loughgall Res

Bourneview Mill Res 0 v 3 Valley Rangers Res

Greenfield Park 3 v 1  Oxford Sunnyside Res

Bye :  St Mary’s YC Res

 

Round 3  –  Saturday 12th November 2016

Kick-Off –  1.30pm

Rostrevor Rovers  3 v 0 Ballybot Utd

Cleary Celtic          1 v 0  Hill Street

Killeavy Utd          4 v 2  Aghalee Village

Cookstown Olympic 2 v 1  Lurgan BBOB

Barcroft AFC          1 v 5  Armagh Rovers

Portadown BBOB  3 v 1  Ambassadors

St. Mary’s YC Res  2 v 1 Derryhirk Utd

Armagh Blues        2 v 3  Banbridge Rangers Res

Cookstown Youth  3 v 0   Cookstown RBL

Caledon Rovers     0 v 2  Coalisland Celtic

Annagh Utd Res    3 v 4 Coagh Utd Res

Sandyhill               3 v 1 Markethill Swifts Res

Lurgan Celtic Res 0 v 1  Valley Rangers Res

Bessbrook Utd      6 v 3  Windmill Stars

Rectory Rangers 1 v 5  Ballyoran

Finn Harps   v  Greenfield Park (19th November)

 

Round 4 –  Saturday 10th December 2016

KICK-OFF 1.30pm

Bessbrook Utd  v  Portadown BBOB

 Cookstown Olympic v  Finn Harps / Greenfield Park

Sandy Hill v Killeavy Utd

Rostrevor Rovers  v  Cookstown Youth

 Valley Rangers Res  v  Banbridge Rangers Res

                St. Mary’s YC Res  v  Ballyoran

                   Armagh Rovers  v  Coagh Utd Res

                  Cleary Celtic  v  Coalisland Athletic

                Q/Finals  –  Saturday 21st January 2017

  

1st S/Final –  Friday 17th February 2017

  Killeavy United    1  v  2    Cleary Celtic (A.E.T.)

Newry Showgrounds, 7.30pm K.O.

            2nd S/Final-  Wednesday 22nd February 2017

             Cookstown Olympic  1  v 0   Coagh United Res.

             Stangmore Park, Dungannon, 7.30pm K.O.

  FINAL 

                        EASTER TUESDAY 18th APRIL 2017

HOLM PARK, ARMAGH 

K.O. 11.00am

CLEARY CELTIC 3 v 2 COOKSTOWN OLYMPIC  (A.E.T.)